Nawigacja
O nas
Artykuły
Do pobrania
Linki
Wydarzenia
Kontakt
Galeria zdjęć
Nasze Forum
Geocaching z Bunkrem
BUNKIER TV
Szukaj
OPP
facebook
Losowa Fotka
Przetłumacz stronę

Artykuły: .
Pamiątki bydgoskiego Września
Krótka historia Przedmościa Bydgoskiego

Bydgoskie wagony i lokomotywy
Fabryka Maszyn i Kotłów Parowych Leopolda Zobla

Projekt o przeszłości dla przyszłości.
Bydgoskie Stowarzyszenie Miłośników Zabytków "BUNKIER" poleca - Projekt DWA (http://projektdwa.cba.pl). Zachęcamy do pomocy w jego realizacji!

Jak "Alicja" zdobyła lotnisko ( Mit wyzwolenia)
Pełna wersja artykułu Krzysztofa Drozdowskiego, który ukazał się w Gazecie Pomorskiej. Artykuł obala mit wyzwolenia lotniska w Bydgoszczy w styczniu 1945 roku.

Źródła archeologiczne do dziejów Żydów fordońskich
Wojciech Siwiak, Źródła archeologiczne do dziejów Żydów fordońskich, [w:] red. T. Kawski, Żydzi w Fordonie. Dzieje. Kultura. Zabytki, Bydgoszcz 2008, s. 76-97.

Szklane pieczęcie butelkowe znalezione w Łabiszynie
Wojciech Siwiak, Szklane pieczęcie butelkowe znalezione w Łabiszynie. Przyczynek do historii produkcji opakowań szklanych w środkowo – północnej Polsce w XVIII-XIX wieku, [w:] pod red. Z. Zyglewskiego, Polska w kręgu polityki, kultury i gospodarki europejskiej. Księga pamiątkowa z okazji 70-lecia urodzin prof. Maksymiliana Grzegorza, Bydgoszcz 2007, s. 200-210.

O powstawaniu "skarbów" w Fordonie nad Wisłą w XVII wieku
Artykuł Wojciecha Siwiak, który ukazał się w Biuletynie Numizmatycznym, 2005, nr 3 (339), s. 189-194.

Nowe żetony D.A.G. Fabrik Bromberg
Tekst Wojtka Siwiaka ukazał się w: Biuletynie Numizmatycznym, nr 3 (359), 2010, s. 223-224. Stanowi on kontynuację dostępnego również tutaj, artykułu "Źetony DAG Fabrik Bromberg".

Alfabetyczny spis cmentarzy województwa kujawsko-pomorskiego
Opracowanie zawiera uporządkowane alfabetycznie linki do zdjęć i opisów poszczególnych cmentarzy znajdujących się na forum Stowarzyszenia (cmentarze ewangelickie, mennonickie, katolickie, żydowskie, wojenne).

Bydgoszcz dawniej i dziś
Przygotowane przez Pawła Warlinskiego zdjęcia porównawcze ukazujące miejsca ze starych fotografii.

Cieniom królewskim przybył towarzysz wiecznego snu.
"Cieniom królewskim przybył towarzysz wiecznego snu. Skroni Jego nie okala korona, a dłoń nie dzierży berła. A królem był serc i władcą woli naszej. Półwiekowym trudem swego życia brał we władanie serce po sercu, duszę po duszy, aż pod purpurę królestwa swego ducha zagarnął niepodzielnie całą Polskę." prezydent II RP Ignacy Mościcki

Most fordoński i jego umocnienia - garść wiadomości
Historia umocnień mostu fordońskiego.

Stopień Czersko Polskie
Historia obiektów hydrotechnicznych na Brdyujściu

Fallschirmjäger nad Bydgoszczą?
Robert Grochowski w tekście "Fallschirmjäger nad Bydgoszczą?" podejmuje dyskusję nad obiegowymi opiniami o desancie spadochronowym w kampanii wrześniowej 1939r. Zamieszczone opracowanie stanowi fragment większego artykułu p.t. ,,Wybrane aspekty działań bojowych jednostek Armii ,,Pomorze od 1 do 6 września 1939 roku w kontekście wydarzeń bydgoskiej ,,krwawej niedzieli", zamieszczonego w t. XXVII i XXVIII Kroniki Bydgoskiej.

Prace archeologiczne przy ul. Focha
Bydgoskie Wiadomości Numizmatyczne, Nr 41, 2009, s. 17-24. Wojciech Siwiak Sprawozdanie z prac archeologicznych wykonanych w trakcie modernizacji ulicy Focha w Bydgoszczy w 2008 i 2009 roku (Brama Gdańska, kościół N.M.P. zakonu karmelitów wraz z przykościelnym cmentarzem, historyczna oś komunikacyjna Przedmieścia Gdańskiego)
Najbliższe wydarzenie:
Nocny Bój Dzieci Bydgoszczy

-> Zapraszamy <-
Polecamy
ulani

2

V-Waffe

MM

Portal Bydgoski

Grudziadz

bydgoszczak

Grupa Łódź

cmentarze

Bractwo

Statystyki
Ogłoszenia Bydgoszcz
FaniMani
Fairplay