Nawigacja
O nas
Artykuły
Do pobrania
Linki
Wydarzenia
Kontakt
Galeria zdjęć
Nasze Forum
Geocaching z Bunkrem
BUNKIER TV
Szukaj
OPP
facebook
Losowa Fotka
Przetłumacz stronę

+Most fordoński i jego umocnienia - garść wiadomości

Budowę mostu fordońskiego zakończono w listopadzie 1893 roku. Był on najdłuższym mostem w ówczesnych Niemczech. Jego długość całkowita wynosiła 1306 m (5 przęseł nad nurtem rzeki, 13 przęseł nad terenami zalewowymi). Dokładną historię budowy mostu i jego parametry można znaleźć tu.(kliknij na zdjęcia aby je powiększyć)
darmowy hosting obrazków
Architekturmuseum TU Berlin, Inv. Nr. BZ-F 16,008


darmowy hosting obrazków
Architekturmuseum TU Berlin, Inv. Nr. BZ-F 16,007darmowy hosting obrazków
Architekturmuseum TU Berlin, Inv. Nr. BZ-F 16,006

Most stanowił ważny element szlaku komunikacyjnego pomiędzy Bydgoszczą, a Chełmżą oraz Toruniem. Niewiele jednak osób wie, iż stanowił on również ważny punkt strategiczny obrony Twierdzy Toruń oraz Twierdzy Chełmno. W związku z tym most został silnie ufortyfikowany. Wybudowano między innymi cztery blokhauzy broniące mostu z obu stron. Każdy z blokhauzów o wymiarach w rzucie poziomym 10 na 6 metrów. Grubość ścian wahała się od 2 do aż 4 metrów w przyziemiu.(kliknij na zdjęcie aby je powiększyć)
darmowy hosting obrazków
Architekturmuseum TU Berlin, Inv. Nr. BZ-F 16,003darmowy hosting obrazków
Architekturmuseum TU Berlin, Inv. Nr. BZ-F 16,002
Z obu stron wjazdu na most, oprócz wspomnianych blokhauzów, broniła również stalowa brama zakończona u góry zębami również wykonanymi ze stali (dwa skrzydła na części drogowej oraz jedno na części kolejowej).
(kliknij na zdjęcie aby je powiększyć)
darmowy hosting obrazków
Architekturmuseum TU Berlin, Inv. Nr. BZ-F 16,005

Istotnym elementem obrony mostu była utworzona w latach 1898-99 bateria ziemna.
Bateria znajdowała się po wschodniej stronie mostu i do 1905 roku składała się z czterech betonowych stanowisk na działa kalibru 90mm. Otoczona została kratą forteczną i trójkątną fosą z zasiekami z drutu kolczastego. Później przekształcona została w szaniec piechoty z dwoma betonowymi stanowiskami dla przewoźnych wieżyczek pancernych Grusona wyposażonych w szybkostrzelne działka kalibru 53mm.

Most był również chroniony przez baterię dział kaliber 120 mm zlokalizowaną na lewym brzegu Wisły na wzgórzach otaczających Fordon od północy.


W związku z przebudową mostu i zastąpieniu części przęseł zalewowych wałem ziemnym, umocnienia mostu zostały bezpowrotnie zniszczone. Do dnia dzisiejszego zachował się tylko fragment opisanego powyżej prawobrzeżnego przyczółka. Widoczne są uszkodzone betonowe elementy - prawdopodobnie ukrycia dla załogi z wnękami amunicyjnymi oraz zarys obwałowania.


darmowy hosting obrazków

Szkic jest dostępny dzięki uprzejmości Włodka Grabowskiego z Koła "Twierdza Grudziądz" przy Toruńskim Towarzystwie Przyjaciół Fortyfikacji.


darmowy hosting obrazków


darmowy hosting obrazków


darmowy hosting obrazków


darmowy hosting obrazków


Tekst opracował: Marcin NalewkaNajbliższe wydarzenie:
III Rajd pieszy wokół Nowej Wsi W

-> Zapraszamy <-
Polecamy
ulani

2

V-Waffe

MM

Portal Bydgoski

Grudziadz

bydgoszczak

Grupa Łódź

cmentarze

Statystyki
Ogłoszenia Bydgoszcz
FaniMani
Fairplay