Nawigacja
O nas
Artykuły
Do pobrania
Linki
Wydarzenia
Kontakt
Galeria zdjęć
Nasze Forum
Geocaching z Bunkrem
BUNKIER TV
Szukaj
OPP
facebook
Losowa Fotka
Przetłumacz stronę

+Atomowe Krąpiewo
Atomowe Krąpiewo
Jarosław Butkiewicz


Niewielka wieś Krąpiewo leżąca w gminie Koronowo w powiecie bydgoskim. Kilka bloków i domów, sklep, park z ruinami pałacu, zabudowania po PGR. Wieś jak wiele innych w Polsce a jednak nie do końca. Jest coś co ukrywa się pod ziemią, a jest to były obiekt wojskowy o charakterze specjalnym.
W okresie zimnej wojny Dowództwo Układu Warszawskiego stwierdziło że w razie konfliktu zbrojnego mogą zostać zniszczone systemy łączności.. Postanowiono wybudować podziemne obiekty o dużej odporności na zniszczenia i zakłócenia. Miały przetrwać atak jądrowy.
W 1982 roku do Krąpiewa zjechały ekipy budowlane. Teren pod przyszłą jednostkę zniwelowano, zrobiono wykop w którym został wybudowany schron na głębokości 8 metrów. Całą konstrukcję zasypano, skutecznie ją maskując. Oficjalnie było wiadomo tylko tyle że budowano głębinowe ujęcie wody. Po zakończeniu prac i uporządkowaniu terenu na powierzchni pozostał niewielki budynek wyglądający jak hydrofornia w którym jest wejście do kompleksu.
Do byłej jednostki prowadzi betonowa droga. Teren do dzisiaj jest ogrodzony potrójnym płotem. Na pierwszej bramie przy wartowni wisi tablica z napisem ”Obiekt strzeżony elektronicznie”. Druga brama i płot wyglądają imponująco z zamocowanymi izolatorami. Trzecie ogrodzenie to betonowy płot ze stalową bramą, za nią znajduje się wspomniany budynek „hydroforni”, zagłębione pomieszczenie gospodarcze, zbiornik wody i zbiorniki na paliwo. Wejście do budynku przez zwykłe drewniane drzwi, mały korytarzyk, wejście do dawnej dyżurki(dziś mieszkanie) i drzwi do „piwnicy”. Potem kilkadziesiąt schodów w dół i długi korytarz, dochodzimy do drzwi hermetycznych typu ciężkiego. Otwierane i zamykane elektrycznie, w przypadku zaniku napięcia można było otworzyć ręcznie pokrętłem tylko z wewnątrz obiektu. Po ich otwarciu do przejścia trzy śluzy powietrzne z sygnalizatorami „idź”, „stój”. Wnętrze obiektu oświetlone i wyposażone.
Na powierzchni 1100 m² rozmieszczono pomieszczenia w których zainstalowano urządzenia do sprawnego funkcjonowania obiektu. Najważniejszym z nich była dyspozytornia z pulpitem sterowniczym i schematem obiektu na którym za pomocą kontrolek wyświetlały się informacje o zamknięciu śluz powietrznych. Z pulpitu można było sterować wentylatorami i pompami wody. Inne pomieszczenia to:
- czerpnia powietrza wraz z zespołem filtracyjnym, miała za zadanie oczyszczanie zasysanego powietrza z zewnątrz z kurzu, pyłu, środków trujących i co najważniejsze od pyłu radioaktywnego.
- hydrofornia – wyposażona w pompy i zbiorniki wody. Woda była czerpana z trzech niezależnych studni głębinowych znajdujących się poza obiektem. Takie rozwiązanie przekreślało funkcjonowanie obiektu w razie zniszczenia tych studni.
- agregatorownia – sześć agregatów z silnikami Diesla które mogły wytworzyć prąd o mocy 0,5 MW. Ciekawostką jest potrójny system rozruchowy agregatu: rozrusznik elektryczny, sprężone powietrze i w ostateczności ładunek pirotechniczny.
- rozdzielnia prądu elektrycznego – schron miał trzy niezależnie źródła zasilania zewnętrznego: Bydgoszcz, Koronowo, Nakło.
- pomieszczenie systemu przeciwpożarowego – środkiem gaśniczym był Halon który ze względu na swoje właściwości skutecznie gasił pożary urządzeń elektronicznych, telekomunikacyjnych i elektrycznych pod napięciem.
- pomieszczenie sprężarek powietrza które służyły do utrzymania ciśnienia w zbiorniku powietrza.
- pomieszczenie zbiornika z powietrzem – zgromadzone powietrze w razie awarii sprężarek starczało na dwa tygodnie funkcjonowania obiektu.
- pomieszczenie dyspozytora radiowego – tutaj odbywało się odbieranie i nadawanie sygnałów radiowych.
- sala nadajników i odbiorników wyposażona w urządzenia teletransmisyjne.
- pomieszczenie do odpoczynku dla obsługi wyposażone w piętrowe łóżka z indywidualnym oświetleniem
- sanitariaty
Trudno powiedzieć jakie przeznaczenie maił obiekt. Po tym co jest pod ziemią i pozostałościami na powierzchni ziemi można się domyślać że była to stacja nadawczo odbiorcza, być może wchodziła w skład większego systemu. W Polsce w okresie zimnej wojny wybudowano stacje łączności troposferycznej. System nosił nazwę BARS, "Барс"(ros. Leopard). Na terenie naszego kraju powstało pięć głównych punktów nadawania i odbierania sygnałów, dodatkowo stacje wspomagające.
Krąpiewo leży mniej więcej na linii między obiektami 204 i 207 oraz 202 i 206. Obiekt nr 204 znajduje się w Lipiance, k. Torunia, obiekt 207 znajduje się we wsi Suchowo, okolo 7 km na płn-zach. od Kalisza Pomorskiego. Obiekt 202 znajduje się w okolicach Chocianowa, obiekt 206 znajduje się w Łężycach k. Gdyni. Być może jednostka w Krąpiewie należała do systemu BARS.
BARS – łączność troposferyczna polegała na przesyłaniu fal radiowych na duże odległości poprzez odbicie się fali centymetrowej od warstwy troposferycznej atmosfery i powrocie na ziemię mniej więcej pod kątem 90-ciu stopni i wychwyceniu przez odbiornik. Taki sygnał można było przesłać nawet na odległość 200 km. Miało to duże znaczenie w razie konfliktu zbrojnego gdyż zapewniało łączność dowództwu Układu Warszawskiego stacjonującemu w głębi Rosji a wojskami pierwszej linii wysuniętymi na zachodniej granicy UW. Rozmieszczenie stacji nadawczo odbiorczych systemu BARS można zobaczyć tutaj:
http://rammstein.dfmk.hu/~s200/tropo.html#bars

Zapraszamy do naszej galerii, ze zdjęciami z tego obiektu.
Najbliższe wydarzenie:
Nocny Bój Dzieci Bydgoszczy

-> Zapraszamy <-
Polecamy
ulani

2

V-Waffe

MM

Portal Bydgoski

Grudziadz

bydgoszczak

Grupa Łódź

cmentarze

Bractwo

Statystyki
Ogłoszenia Bydgoszcz
FaniMani
Fairplay